یکی از پرتکرارترین سوالات در زمینه طلا و جواهر این است که علت سیاه شدن طلا و یا علت ایجاد رد سیاه طلا روی دست چیست؟

سیاه شدن زیورآلات طلا چه توجیهی دارد؟

در جواب این سوال پرتکرار که در مورد تقلبی بودن طلای سیاه شده پرسیده می‌شود، باید به دنبال جوابی بود تا بتوان به وسیله آن ثابت کرد هر طلایی که سیاه می‌شود، تقلبی و بدلی نیست.

این را همه می دانیم که فلزات در مجاورت هوا، آب، مواد شوینده و … اکسید می‌شوند. البته این اتفاق در مورد طلای خالص اتفاق نمی‌افتد.

در واقع فلز طلا هیچ تمایلی برای ورود به واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی ندارد و اتفاقا همین مساله هم، دلیلی برای کاربرد گسترده آن به عنوان زیورآلات است.

احتمالا به همین دلیل است که ما توقع نداریم انگشتر طلایمان رد سیاهی روی انگشت ما ایجاد کند!

البته این مساله تنها در مورد فلز طلا یعنی طلای خالص 24 عیار صادق است،

ولی زیورآلات طلا را که با طلای 24 عیار نمی‌سازند! برای ساخت زیورآلات طلا از طلای 18، 14 و حتی طلا با عیار 10 استفاده می‌شود.

این یعنی؛ طلای خالص با فلزات دیگری ترکیب شده و آلیاژی از طلا و سایر فلزات برای ساخت زیورآلات به کار برده می‌شود.

همان‌طور که گفتیم فلزات مختلف می‌ توانند در برابر اکسیژن هوا و سایر مواد اکسید شوند و این مساله در مورد سایر فلزاتی که در ترکیب آلیاژ طلا وجود دارند هم صادق است.

این نکته را به خاطر بسپارید که هرچه عیار طلا کمتر باشد، ناخالصی آن بیشتر است و در نتیجه احتمال سیاه شدن آن هم بیشتر می‌شود.

بر همین اساس، طلا با عیار 10 و 14 بیشتر در معرض این اتفاق قرار دارند و طلاهایی با عیار ۱۸، ۲۱ و ۲۲ نیز به مرور زمان کدر شده و شفافیت و درخشندگی‌شان را از دست می‌دهند.

احتمال سیاه شدنشان هم وجود دارد که با توجه به نوع و شیوه کاربرد ممکن است، در طولانی‌ مدت اتفاق بیفتد.

 

چه عواملی روند سیاه شدن زیورآلات طلا را تسریع می‌کنند؟

اصلی‌ترین دلیل سیاه شدن طلا، اکسید شدن فلزات آلیاژ طلاست. ترکیب اکسیژن و سولفور با رطوبت هوا می‌تواند، بیشترین اثر را در سیاه شدن زیورآلات طلا داشته باشد.

علاوه بر این، نوع کاربرد شما هم تاثیر به سزایی در سرعت سیاه شدن زیورآلات طلا دارد،

مواردی مانند استفاده از مواد شوینده؛ پودر لباسشویی و مایع ظرف‌شویی می‌تواند به مرور باعث کدر شدن و در نهایت سیاه شدن طلای شما شود.

از این گذشته، موادی مانند؛ ادکلن، عطر، اسپری‌های آرایش مو، مانند تافت و اسپری‌های ضد تعریق اگر در برخورد با زیورآلات طلا قرار گیرند،

می‌توانند در مدت طولانی تاثیر منفی بر رنگ طلای شما داشته باشند و باعث سیاه شدن طلا شوند.

 

چطور می‌توان از سیاه شدن انگشتر طلا و دیگر زیورآلات جلوگیری کرد؟

انگشتر طلا به دلیل اینکه بیشتر در معرض برخورد با مواد مختلف شیمیایی و شوینده‌هاست، بیشتر هم در معرض سیاه شدن قرار دارد.

طبیعتا بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، مراقبت و عدم تماس زیورآلات با موادی است که به مرور زمان باعث اکسید شدن و سیاه شدن طلا می‌شوند.

اگر عادت دارید به صورت مداوم از زیورآلات طلا خود استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم حین شستشو، استحمام، رفتن به استخر و آرایش کردن زیورآلات خود را درآورید.

هیچ‌وقت فراموش نکنید که زیورآلات طلا ارزشمند و نیازمند مراقبت هستند.

هیچ لزومی ندارد که شما در تمام ساعات روز از زیورآلاتتان استفاده کنید چرا که حتی اگر مواد شوینده به آن‌ها آسیبی نرساند؛ ضربه، فشار و برخوردهای ناشی از کارهای روزانه می‌توانند زیورآلات شما را در معرض خطر شکستگی قرار دهند.

13 − 5 =

گروه بارشیک

نشانی :‌سیرجان ٬ خیابان امام

ساختمان ایران مهر

تلفن : ۲۷-۴۲۲۳۵۰۲۲

logo-samandehi

Template Design:Dima Group